AquaGarden ısıtıcıya ihtiyaç duyar mı ?

Normalde 20 -22 derecelik bir oda sıcaklığı AquaGarden’ınız için yeterlidir. Soğuk havada tutmayacaksanız bir sıkıntı yok ancak bulunduğunuz ortam 20 derecenin altında ise balık olarak japon türlerini beslerseniz hiçbir sıkıntı olmaz ve ısıtıcıya ihtiyaç duymazsınız. Ama illa ben tropik balık besleyeceğim derseniz küçük ve ayarlanabilir bir ısıtıcı kullanmanızı tavsiye ederiz, 25-26 dereceler bu tür hassas tropik balıklar için idealdir.

Aquaponics nedir?

Aquaponics, basitçe, bitkilerin köklerinin suda olduğu ve bu bitki köklerinin akvaryumdan gelen sudaki balık dışkısı ve artıkları ile beslendikleri ve böylelikle hem ekolojik olarak hem de organik tarım yapılabilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde doğanın müthiş bir ekosistemi mevcuttur. Balıklar dışkıları ile bitkileri besler, bitkilerde kökleri ile balık dışkısı ile kirlenmiş suyu filtre ederek balığın suyunu temizlemiş olurlar.

AquaGarden kendi kendini nasıl temizliyor ?

Normal akvaryumlarda suyu kirleten ve sık sık su değişimi gerektiren şey, balıkların dışkısından suya geçen kimyasallardır. Balığın dışkısından suya amonyak geçiyor, amonyak çok zehirli bir madde, akvaryumda bulunan faydalı bakteriler Amonyağı è Nitrit’e sonrasında da Nitrit’i è Nitrat’a çeviriyor. Sudaki Nitrat oranı belirli bir seviyeyi geçtikten sonra balıklar için tehdit haline geliyor ve balıklar hastalanmaya başlıyor, özellikle belli bir seviyeden sonra nitrat seviyesi kontrol edilemez bir hale geliyor ve Nitrat Patlaması denilen ve bütün balıkların ölümüyle sonuçlanabilecek hadise yaşanıyor. Dolayısı ile sudaki Nitratı bir şekilde yok etmek ya da azaltmak için normal sistemlerde su değişimi yapılmaktadır. Bizim sistemimizde üst tepsideki yetiştirdiğimiz bitki kökleri sudan bu Nitratları alarak kendi gelişimleri için bir nevi gübre olarak kullanıyorlar ve bu sayede sudaki Nitrat sürekli bitki kökleri tarafından kullanıldığı için Nitrat hiçbir zaman tehdit seviyesine çıkmıyor. Amonyak è Nitrat dönüşümü ne kadar hızlı olursa o kadar iyi, bunun için de bizim sistemimizde bu dönüşümü sağlayabilecek faydalı bakterilerin sayısını arttırabilmek için üst tepsiye bu faydalı bakterilerin tutunup, yerleşip çoğalabileceği bir “Bakteri Yatağı” yaptık, bakterilerin tutunabilmesi için buraya gözenekli sünger koyduk ve amonyaklı su buradan geçerken buraya yerleşmiş olan faydalı bakteriler Amonyağı önce Nitrit’e sonra Nitarat’a çeviriyor. Bu şekilde hem bitkiler daha çok Nitrat alıyor, hem de balığın suyu daha hızlı temizlenmiş oluyor.

AquaGarden ile birlikte kaç dikimlik tohum geliyor ?

Biz kullanıma bağlı olarak yaklaşık 2 – 4 dikime yetebilecek tohum setin içerisine koyuyoruz, daha sonra ilave tohum almak isterseniz internet sitemizden ya da tohumculardan tohum ya da fide alarak denemeler yapabilirsiniz.

AquaGarden’da her türlü bitki yetiştirilebilir miyim ?

Burada en önemli iki kriter var, bunlardan birisi bitkinin boyut olarak saksınızda yetişebilecek boyutta olmalı. Diğer kriter ise suyu seven bir bitki olması önemli, sonuçta kökler sürekli suyun içerisinde duracak. Başka bir konu da bitkinin yetişebilmesi için mevsiminin uygun olması gerekir. Biz seti içerisine hemen hemen her mevsimde yetişebilecek buğday çimi ve turp otu tohumu koyduk, ancak bu tohumlar mevsiminde %90 – 95 tohumdan filiz verirken mevsiminde değil ise bu oran % 60 – 70 lere düşebiliyor, eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız sisteminizde ya da kendinizde bir hata aramayın.   Setin içerisinden çıkan tohumlar hem diğer bitkilere göre daha kolay yetiştirilebilir bitkiler hem de çabuk çimleniyorlar ve tohumların hızlı gelişimini izlemek çok keyifli. AquaGarden’da ister tohumdan ister fideden bitki yetiştirmeniz mümkün, biz denemelerimizde çilek, nane, fesleğen, mercimek, yetiştirdik. Domatesi belli bir boya getirdikten sonra saksıya taşıdık. Otsu bu tür yetiştirebilir ve az da olsa salatanıza çeşni yapabilirsiniz. Eğer bundan sıkılırsanız menekşe, orkide ya da benzeri çiçekler de yetiştirebilirsiniz, daha kalıcı ve uzun süreli bitkileri de tercih edebilirsiniz. Aklınıza gelen başka bitkiler varsa lütfen deneyin ve sonucunu bizimle paylaşın. Bilgi paylaştıkça çoğalır J

AquaGarden’ımda yosun oluşmaya başladı, ne yapabilirim?

Bizim size tavsiyemiz AquaGarden’ınızı çok ışık alan bir yere koymamanızdır. Eğer çok ışık alan bir yerde ise yosun kaçınılmaz, bunu önlemek için daha az ışık alan bir yere koyabilirsiniz ya da yosun ile beslenen cüce vatoz  ya da salyangoz gibi temizleyici hayvanlar kullanabilirsiniz. Başka bir çözüm de akvaryumculardan yosun önleyici (ama bitkilerinize zarar vermemesi önemli) ilaçlardan satın alıp kullanabilirsiniz.

AquaGarden’a çeşme suyu koyabilir miyim ?

Aslında evet, koyabilirsiniz ama öncelikle çeşme suyunun temiz olduğuna emin olmalısınız eğer su temiz ise ikinci sorunumuz sudaki klor, şebeke suyunda mikropları öldürmek amacı ile belirli oranda klor kullanılır ve bu hem balıklarınız için hem de bitkileriniz için zehirlidir, eğer çeşme suyu kullanmak istiyorsunuz akvaryumunuzu kurduktan sonra çeşme suyu ile doldurup en az bir hafta on gün kadar bitki ya da balık koymadan boşta çalıştırmanızı ve bu klorun sudan arınmasını ve balıklarınızın sağlıklı bir şekilde yaşaması için gerekli olan faydalı bakterilerin suyunuzda oluşmasını beklemeniz gerekmektedir. Ancak bizim tavsiyemiz doğal damacana suyu kullanmanız olacaktır. Zira damacana suyu hem doğal olduğu için hem de içerisinde faydalı mineraller bulundurduğu için hem bitkileriniz hem de balıklarınız için faydalı olacaktır.

AquaGarden’ın suyunu ne kadar sıklıkla değiştirmeliyim?

Normalde AquaGarden mükemmel bir ekosisteme sahiptir ve  kendi kendini temizler, ancak zamanla suda sararma olabilir, bu çok normaldir eğer bu sarı renkten rahatsız olursanız en fazla toplam suyun yarısını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Balıklar ve bitkiler sudaki mineraller ile de beslenirler, eğer balıklarınızın ve bitkilerinizin de daha iyi beslenmesini isterseniz ayda bir defa  ya da tercihinize göre daha sık ya da daha seyrek suyun en fazla yarısını taze içme suyu ile değiştirebilirsiniz.

AquaGarden’a en fazla kaç balık koyabilirim?

AquaGarden yaklaşık 9 lt su alır, 9 lt suda yaşayabilecek her türlü (birbirleri ile uyumlu yaşayabilecek balıklar olmalı) balığı besleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey boyut olarak büyümeyen balık türlerinden seçmenizdir. Tavsiye ettiğimiz balıklar BETA hem boyut hem dayanıklılık hem de görsel açıdan oldukça uygun balıklardır. Benim evimdeki AquaGarden’ımda bir beta ve 6 tane de tetra türü balık var, ilave olarak camları temizlesin diye bir tane cüce vatoz var (şiddetle tavsiye ederim), bir de salyangozum var… Bu çeşitleri artırmak sizin elinizde, minik tatlı su ıstakozları da deneyebilirsiniz. Bunların yanı sıra, uyumlu tetra türü balıklar, neonlar, lepistes, moli, kılıç gibi türler, japon türleri (Japonlar büyüdüklerinde daha büyük bir akvaryuma taşımak gerekir)

Balıklara ne kadar yem atmalıyım ?

Bunu zamanla daha iyi oturtacaksınız ama bir balık gözü kadar yemek yer derler, bir sabah bir de akşam olmak üzere günde iki defa yem atmanız yeterli, lütfen fazla yem atmayın, attığınız yemler suyun içerisinde uzun süre kalırsa suyunuzu bozabilir, bu durumdan hem balıklarınız hem de bitkileriniz olumsuz etkilenebilir.

AquaGarden’da çiçek yetiştirebilir miyim?

Evet yetiştirebilirsiniz ama her çiçeği değil. Yukarıda bahsettiğimiz hangi bitkiler yetiştirilebilir kısmındaki kurallar burada da geçerli. Çiçeğin suyla barışık olması önemli, web sitemizde göreceğiniz resimlerde birkaç örnek var. Afrika menekşesi, orkide gibi.. Lütfen sizlerde farklı denemeler yapın ve bizlerle paylaşın.